سپتیـامـا
آینده را سـاختن به ز با آینده ساختن

حمید زمانزاده
دوباره بحث دیرین حذف چند صفر از واحد پول ملی ایران در دستور کار قرار گرفت.

رییس بانک مرکزی اعلام کرده است که «در ستاد ویژه‌ای که با هدف بررسی حذف سه صفر از واحد پول ملی تشکیل شده بود، در مورد این کار به نتیجه قطعی رسیده‌ایم و این کار را مفید می دانیم، اما در شرایط فعلی اجرای آن را به تاخیر انداخته‌ایم.» سوال اساسی که پیش روی کارشناسان اقتصادی قرار دارد، این است که تصمیم قطعی مبنی بر حذف سه صفر از پول ملی، مبتنی بر تحلیل هزینه – فایده اقتصادی است، یا مبتنی بر مصلحت‌اندیشی سیاسی؟ادامه مطلب
دنبالک ها: مرجع: سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد،
نوشته شده در تاریخ دوشنبه سی ام شهریورماه سال 1388 توسط سپتیاما

توسعه بانکداری الکترونیک شتاب لازم را ندارد

ضعف عوامل اجرایی و برخی مقررات دست و پا گیر سبب شده بانکداری الکترونیکی از شتاب لازم برای توسعه برخوردارنباشد، در عین حال حضور بخش خصوصی درشبکه شتاب این فرصت را ایجاد خواهد کرد که بانک مرکزی از مشکلات اجرایی فارغ گردد. فاطمه شیخ جعفری‌، کارشناس سیستم بانکی، در گفت‌وگو با بانکداری الکترونیک‌،ضمن اشاره به مطلب بالاافزود: «اگر چه در زمینه توسعه بانکداری الکترونیک گام‌هایی برداشته شده، ولی از شتاب لازم برخوردار نبوده است.»ادامه مطلب
دنبالک ها: مرجع: روزنامه دنیای اقتصاد،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه بیست و چهارم شهریورماه سال 1388 توسط سپتیاما

در روزگاری نه چندان دور و در دوران سلسله تنش هایی موسوم به جنگ سرد، هر یک از سیاست های  راهبردی ایالات متحده امریکا و اتحاد جماهیر شوروی در قبال یکدیگر به شرح زیر بود:

-   فکرهای بزرگ در سر داشته باش و حرف های احمقانه بزن

-   چماقی در دست داشته باش و لبخندی بر لب بزن
نوشته شده در تاریخ شنبه بیست و یکم شهریورماه سال 1388 توسط سپتیاما

سالروز شهادت امام العارفان، مولای متقیان، امام علی علیه السلام

بر ره پویان طریق حق و عدالت تسلیت باد

Emam Ali
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه نوزدهم شهریورماه سال 1388 توسط سپتیاما
حمیدرضا اسلامی منوچهری
بانكداران در سراسر جهان كمابیش شبیه یكدیگرند. شیك می‌پوشند، نظم و انضباط خاصی دارند، ساختمان‌های مجللی به پا می‌كنند و محل كسب و كارشان اغلب در بهترین موقعیت‌های تجاری است.


ادامه مطلب
دنبالک ها: مرجع: روزنامه دنیای اقتصاد،
نوشته شده در تاریخ دوشنبه شانزدهم شهریورماه سال 1388 توسط سپتیاما

آقای شهردار عزیز تهران !

به نظرم آنچه در اتوبان نیایش در نمایی بزرگ به تصویر کشیده شده است، قله فوجی باشد و نه نماد پایداری و استواری و پاکی ایران؛ دماوند.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه پانزدهم شهریورماه سال 1388 توسط سپتیاما

خواننده گرامی

با عرض سلام و ادای احترام

همچنانکه می دانی، شعار وبلاگ من این است:

آینده را باید بسازی وگرنه باید با آینده بسازی

حال از شما خواننده عزیز یک تقاضا دارم: با توجه به تسلط خویش به زبان های خارجی که در پاره ای از موارد ناشی از سکونت در یک کشور خارجی است، این شعار را به یک زبان خارجی به صورتی جامع و مانع (یعنی به گونه ای که نه قابل افزودن باشد و نه قابل کم کردن باشد)، ترجمه کرده و در قسمت نظرات جهت مشاهده اینجانب و سایر دوستان درج نما.

لطفاً قبل از ترجمه، به نام زبان خارجی مربوطه نیز اشاره نما. ذکر نام واقعی یا مستعار شما اگرچه زیبنده است ولی الزامی نیست.

                                                                                                                        با تشکر از شما

                                                                                                                              سپتیاما
نوشته شده در تاریخ یکشنبه هشتم شهریورماه سال 1388 توسط سپتیاما
فرود انسان روی ماه؛ از واقعیت تا جعلی بزرگ!
منشاء تئوری جعلی بودن فرود بر خاک ماه (Moon Hoax) در کتاب "ویلیام چارلز کایسینگ" نویسنده آمریکایی مطرح شده است. این نویسنده در کتاب خود با عنوان "ما هرگز به ماه نرفتیم" که در سال 1976 منتشر کرد این تئوری را ارائه کرد.
تئوریهای بسیاری تاکنون مطرح شده اند که نشان می دهند ماموریت برنامه سفر "آپولو" به ماه که موجب شد انسان خاک تنها قمر زمین را لمس کند هرگز اتفاق نیفتاده است و ناسا همراه با دولت آمریکا برای نشان دادن توان قدرت فضایی خود در مقابل اتحاد جماهیر شوروی سابق فرود آمدن بر خاک ماه را جعل کرده است.


ادامه مطلب
دنبالک ها: مرجع خبر،
نوشته شده در تاریخ یکشنبه هشتم شهریورماه سال 1388 توسط سپتیاما

بعد از حادثه یازدهم سپتامبر که منجر به فروریختن برج های دو قلوی معروف آمریکا شد ، یک شرکت از بازماندگان شرکت های دیگری که از این حادثه جان سالم به در برده بودند خواست تا  از فضای در دسترس شرکت آنها استفاده کنند. در صبح روز ملاقات مدیر واحد امنیت، داستان زنده ماندن این افراد را برای بقیه نقل کرد و همه این داستان ها در یک چیز مشترک بودند و آن اتفاقات کوچک بود، چیزهای کوچک؛ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه پنجم شهریورماه سال 1388 توسط سپتیاما

در حاشیه آتش سوزی یک جنگل
نوشته شده در تاریخ سه شنبه سوم شهریورماه سال 1388 توسط سپتیاما

فقط تصور كنید كه بتوانیم سن زمین را كه غیر قابل تصور است، فشرده كنیم و هر صد میلیون سال آن را یك سال در نظر بگیریم! در اینصورت كره زمین مان فرد 46 ساله خواهد بود.
هیچ اطلاعی در مورد هفت سال اول این فرد وجود ندارد و درباره سالهای میانی زندگی او نیز اطلاعات كم و بیش پراكنده ای داریم. اما این را می‌دانیم كه در سن 42 سالگی، گیاهان و جنگلها پدیدار شده و شروع به رشد و نمو کردند . اثری از دایناسورها و خزندگان عظیم الجثه تا همین یكسال پیش نبود.
یعنی زمین آنها را در سن 45 سالگی به چشم خود دید و تقریبا 8 ماه پیش پستانداران را به دنیا آورد. در اوایل هفته پیش میمونهای آدم نما به آدمهای میمون نما تبدیل شدند و آخر هفته گذشته دوران یخ سراسر زمین را فرا گرفت.
انسان جدید فقط حدود 4 ساعت روی زمین بوده و طی همین یك ساعت گذشته كشاورزی را كشف كرده است. بیش از یك دقیقه از عمر انقلاب صنعتی نمی‌گذرد و حال ببینید انسان در این یك دقیقه چه بلائی بر سر این بیچاره‌ی 46 ساله آورده است.
او طی 40 دقیقه بیولوژیكی، از این بهشت یك آشغالدانی كامل ساخته است . او خودش را به نسبتهای سرسام آوری زیاد كرده، و نسل 500 خانواده از جانداران را منقرض كرده است.
سوختهای این سیاره را مال خود كرده و همه را به یغما برده است.
و الان مثل كودكی معصوم و بی تقصیر ایستاده و به این حمله‌ی برق آسا نگاه می‌كند ...!
نوشته شده در تاریخ یکشنبه یکم شهریورماه سال 1388 توسط سپتیاما

پدر در حال رد شدن از کنار اتاق خواب پسرش بود، با تعجب دید که تخت خواب کاملاً مرتب و همه چیز جمع و جور شده. یک پاکت هم به روی بالش گذاشته شده و روش نوشته بود «پدر». با بدترین پیش داوری های ذهنی پاکت رو باز کرد و با دستان لرزان نامه رو خوند :

پدر عزیزم،
با اندوه و افسوس فراوان برایت می نویسم. من مجبور بودم با دوست دختر جدیدم فرار کنم، چون می خواستم جلوی یک رویارویی با مادر و تو رو بگیرم. من احساسات واقعی رو با Stacy پیدا کردم، او واقعاً معرکه است، اما می دونستم که تو اون رو نخواهی پذیرفت، به خاطر تیزبینی هاش، خالکوبی هاش ، لباسهای تنگ موتور سواریش و به خاطر اینکه سنش از من خیلی بیشتره. اما فقط احساسات نیست، پدر. اون حامله است. Stacy به من گفت ما می تونیم شاد و خوشبخت بشیم. اون یک تریلی توی جنگل داره و کُلی هیزم برای تمام زمستون. ما یک رؤیای مشترک داریم برای داشتن تعداد زیادی بچه. Stacy چشمان من رو به روی حقیقت باز کرد که ماریجوانا واقعاً به کسی صدمه نمی زنه. ما اون رو برای خودمون می کاریم، و برای تجارت با کمک آدمای دیگه ای که توی مزرعه هستن، برای تمام کوکائینها و اکستازیهایی که می خوایم. در ضمن، دعا می کنیم که علم بتونه درمانی برای ایدز پیدا کنه، و Stacy بهتر بشه. اون لیاقتش رو داره. نگران نباش پدر، من 15 سالمه، و می دونم چطور از خودم مراقبت کنم. یک روز، مطمئنم که برای دیدارتون بر می گردیم، اونوقت تو می تونی نوه های زیادت رو ببینی.
با عشق،
پسرت،
John

پاورقی : پدر، هیچ کدوم از جریانات بالا واقعی نیست، من بالا هستم تو خونه Tommy. فقط می خواستم بهت یادآوری کنم که در دنیا چیزهای بدتری هم هست نسبت به کارنامه مدرسه که روی میزمه. دوسِت دارم! هروقت برای اومدن به خونه امن بود، بهم زنگ بزن.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه یکم شهریورماه سال 1388 توسط سپتیاما
(تعداد کل صفحات:2)      1   2