سپتیـامـا
آینده را سـاختن به ز با آینده ساختن

مسعود علیاری، معاون اداره کل خدمات کارت بانک کشاورزی، در گفت‌وگو با پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، عدم فرهنگ‌سازی برای استفاده بهینه از خدمات بانکداری الکترونیک را یکی از مهم‌ترین چالش‌های سرویس‌دهی خودپردازها دانست و گفت:

«اغلب دارندگان کارت تصور می‌کنند صرفا بایستی پول فیزیکی از دستگاه دریافت و آن را در مراکز خرید به مصرف برسانند؛ در حالی‌ که با استقرار حدود 800 هزار دستگاه پایانه فروش در اکثر مراکز خرید، دارنده کارت می‌تواند بدون نقل و انتقال فیزیکی پول با استفاده از POS اقدام به خرید کند.»ادامه مطلب
دنبالک ها: مأخذ: روزنامه دنیای اقتصاد،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه بیست و هفتم مردادماه سال 1388 توسط سپتیاما

تهیه و تدوین: پیمان طوبایی
بخش چهارم
آیین‌نامه صدور ضمانتنامه‌ها و ظهرنویسی از طرف بانك‌ها و موسسات اعتباری
ماده1: صدور ضمانتنامه و ظهرنویسی از طرف بانك‌ها موکول به اخذ وثیقه از مضمون عنه طبق شرایط مندرج در این آیین‌نامه می‌باشد.ادامه مطلب
دنبالک ها: مأخذ: روزنامه دنیای اقتصاد،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه بیست و هفتم مردادماه سال 1388 توسط سپتیاما

تهیه و تدوین: پیمان طوبایی
بخش سوم
ضمانتنامه‌های غیرپیمانکاری یا تعهد پرداخت
این نوع ضمانتنامه‌ها پرریسک‌ترین نوع ضمانتنامه‌ها برای صادرکننده آن می‌باشد. نظر به اینکه پرداخت دیون اشخاص به دستگاه‌های اجرایی اعم از دولتی یا نهادهای عمومی به صورت آنی از عهده آنها خارج می‌باشد، لذا دستگاه‌های مزبور دریافت مطالبات خود را در صورت ارائه ضمانتنامه بانکی برای مدت معینی به تعویق درآورده یا به تقسیط واگذار می‌نمایند.ادامه مطلب
دنبالک ها: مأخذ: روزنامه دنیای اقتصاد،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه بیست و هفتم مردادماه سال 1388 توسط سپتیاما

تهیه و تدوین: پیمان طوبایی
بخش دوم
1ـ ضمانتنامه شرکت در مناقصه یا مزایده: به موجب ماده 79 قانون محاسبات عمومی کشور مصوب شهریورماه 1366 معاملات وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی اعم از خرید، فروش، اجاره، پیمانکاری به استثنای مواردی که مشمول مقررات استخدامی می‌شود می‌بایست حسب مورد از طریق مناقصه یا مزایده انجام شود و برای انتخاب بهترین پیمانکار، فروشنده، یا خریدار از نظر بهترین شرایط پیشنهادی، آن را از طریق جراید به اطلاع عموم داوطلبان صلاحیت‌دار می‌رساند.ادامه مطلب
دنبالک ها: مأخذ: روزنامه دنیای اقتصاد،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه بیست و هفتم مردادماه سال 1388 توسط سپتیاما

تهیه و تدوین: پیمان طوبایی
بخش اول
ضمانت‌های بانکی یکی از انواع خدماتی است که بانک‌ها به مشتریان عرضه می‌كنند.حسب مفاد بند 15 ماده 2 عملیات بانکی بدون ربا صدور، تایید، قبول ضمانتنامه‌های ارزی و ریالی برای مشتریان جزء وظایف نظام بانکی کشور است.ادامه مطلب
دنبالک ها: مأخذ: روزنامه دنیای اقتصاد،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه بیست و هفتم مردادماه سال 1388 توسط سپتیاما

مهرداد حشمتی
با نگاهی به سند چشم‌انداز‌ایران 1404 و برنامه تحول در صنعت بیمه‌، یکی از حوزه‌هایی که از سوی دولت و بیمه مرکزی ج. ا.‌ایران مورد تصریح موکد قرارگرفته است و به حق با‌ایجاد تحول درآن می‌توان در کنار سایر حوزه‌ها‌، به هم‌افزایی و دگرگونی شگرف در نحوه ارائه خدمات بیمه‌ای و تولید ارزش برای تمامی ذینفعان سازمان نائل شد‌، ایجاد تغییرات ساختاری در شرکت‌های بیمه است.ادامه مطلب
دنبالک ها: مأخذ: روزنامه دنیای اقتصاد،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه بیست و هفتم مردادماه سال 1388 توسط سپتیاما

 

در سال 1264 هجری قمری، یعنی درست در حدود 166 سال پیش نخستین برنامه‌ی دولت ایران برای واكسیناسیون به فرمان امیركبیر آغاز شد. در آن برنامه، كودكان و نوجوانانی ایرانی را آبله‌كوبی می‌كردند. اما چند روز پس از آغاز آبله‌كوبی به امیر كبیر خبر دادند كه مردم از روی ناآگاهی نمی‌خواهند واكسن بزنند! به‌ویژه كه چند تن از فالگیرها و دعانویس‌ها در شهر شایعه كرده بودند كه واكسن زدن باعث راه ‌یافتن جن به خون انسان می‌شود هنگامی كه خبر رسید پنج نفر به علت ابتلا به بیماری آبله جان باخته‌اند، امیر بی‌درنگ فرمان داد هر كسی كه حاضر نشود آبله بكوبد باید پنج تومان به صندوق دولت جریمه بپردازد. او تصور می كرد كه با این فرمان همه مردم آبله می‌كوبند.

اما نفوذ سخن دعانویس‌ها و نادانی مردم بیش از آن بود كه فرمان امیر را بپذیرند. شماری كه پول كافی داشتند، پنج تومان را پرداختند و از آبله‌كوبی سرباز زدند. شماری دیگر هنگام مراجعه مأموران در آب انبارها پنهان می‌شدند یا از شهر بیرون می‌رفتند روز بیست و هشتم ماه ربیع الاول به امیر اطلاع دادند كه در همه‌ی شهر تهران و روستاهای پیرامون آن فقط سی‌صد و سی نفر آبله كوبیده‌اند.

در همان روز، پاره دوزی را كه فرزندش از بیماری آبله مرده بود، به نزد او آوردند. امیر به جسد كودك نگریست و آنگاه گفت: ما كه برای نجات بچه‌هایتان آبله‌كوب فرستادیم. پیرمرد با اندوه فراوان گفت: حضرت امیر، به من گفته بودند كه اگر بچه را آبله بكوبیم جن زده می‌شود. امیر فریاد كشید: وای از جهل و نادانی، حال، گذشته از اینكه فرزندت را از دست داده‌ای باید پنج تومان هم جریمه بدهی. پیرمرد با التماس گفت: باور كنید كه هیچ ندارم. امیركبیر دست در جیب خود كرد و پنج تومان به او داد و سپس گفت: حكم برنمی‌گردد، این پنج تومان را به صندوق دولت بپرداز چند دقیقه دیگر، بقالی را آوردند كه فرزند او نیز از آبله مرده بود.

این بار امیركبیر دیگر نتوانست تحمل كند. روی صندلی نشست و با حالی زار شروع به گریستن كرد. در آن هنگام میرزا آقاخان وارد شد. او در كمتر زمانی امیركبیر را در حال گریستن دیده بود. علت را پرسید و ملازمان امیر گفتند كه دو كودك شیرخوار پاره دوز و بقالی از بیماری آبله مرده‌اند. میرزا آقاخان با شگفتی گفت: عجب، من تصور می‌كردم كه میرزا احمدخان، پسر امیر، مرده است كه او این چنین های‌های می‌گرید. سپس، به امیر نزدیك شد و گفت: گریستن، آن هم به این گونه، برای دو بچه‌ی شیرخوار بقال و چقال در شأن شما نیست. امیر سر برداشت و با خشم به او نگریست، آنچنان كه میرزا آقاخان از ترس بر خود لرزید. امیر اشك‌هایش را پاك كرد و گفت: خاموش باش. تا زمانی كه ما سرپرستی این ملت را بر عهده داریم، مسئول مرگشان ما هستیم.

میرزا آقاخان آهسته گفت: ولی اینان خود در اثر جهل آبله نكوبیده‌اند. امیر با صدای رسا گفت: و مسئول جهلشان نیز ما هستیم. اگر ما در هر روستا و كوچه و خیابانی مدرسه بسازیم و كتابخانه ایجاد كنیم، دعانویس‌ها بساطشان را جمع می‌كنند. تمام ایرانی‌ها اولاد حقیقی من هستند و من از این می‌گریم كه چرا این مردم باید این قدر جاهل باشند كه در اثر نكوبیدن آبله بمیرند ...
نوشته شده در تاریخ دوشنبه بیست و ششم مردادماه سال 1388 توسط سپتیاما

وقتی یک میهمان ناخوانده، صدای تایمر دوربین عکاسی ای که بر روی تخته سنگی قرار داده شده تا به صورت اتوماتیک از صاحبانش عکس بگیرد، را می شنود و کنجکاوانه به طرف دوربین آمده و مقابل آن می ایستد و عکس را از آن خود می کند، واکنش آن دو نفر که غافلگیر شده اند چه باید باشد؟

خودشان گفته اند که : تا چند روز ؛ خنده.

squirrel-portrait-banff
نوشته شده در تاریخ شنبه بیست و چهارم مردادماه سال 1388 توسط سپتیاما

 

آب خوردن مورچه
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه بیست و دوم مردادماه سال 1388 توسط سپتیاما

وقتی سارا دخترک هشت ساله ای بود، شنید که پدر ومادرش درباره برادر کوچکترش صحبت می کنند. فهمید برادرش سخت بیمار است و آنها پولی برای مداوای او ندارند. پدر به تازگی کارش را از دست داده بود و نمی توانست هزینه جراحی پرخرج برادر را بپردازد. سارا شنید که پدر آهسته به مادر گفت: فقط معجزه می تواند پسرمان را نجات دهد.

سارا با ناراحتی به اتاق خوابش رفت و از زیر تخت، قلک کوچکش را درآورد. قلک را شکست، سکه ها را روی تخت ریخت و آنها را شمرد، فقط 5 دلار.بعد آهسته از در عقبی خانه خارج شد و چند کوچه بالاتر به داروخانه رفت.

جلوی پیشخوان انتظار کشید تا داروساز به او توجه کند ولی داروساز سرش شلوغ تر از آن بود که متوجه بچه ای هشت ساله شود. دخترک پاهایش را به هم می زد و سرفه می کرد، ولی داروساز توجهی نمی کرد، بالاخره حوصله سارا سر رفت و سکه ها را محکم روی شیشه پیشخوان ریخت.داروساز جا خورد، رو به دخترک کرد و گفت: چه می خواهی؟
دخترک جواب داد: برادرم خیلی مریض است، می خواهم معجزه بخرم.
داروساز با تعجب پرسید: ببخشید؟!!

دختـرک توضیح داد: برادر کوچک من، داخل سـرش چیزی رفته و بابایم می گویـد که فقط معجـزه می تواند او را نجات دهد، من هم می خواهم معجزه بخرم، قیمتش چقدر است؟
داروساز گفت: متاسفم دخترجان، ولی ما اینجا معجزه نمی فروشیم.
چشمان دخترک پر از اشک شد و گفت: شما را به خدا، او خیلی مریض است، بابایم پول ندارد تا معجزه بخرد این هم تمام پول من است، من کجا می توانم معجزه بخرم؟

مردی که گوشه ایستاده بود و لباس تمیز و مرتبی داشت، از دخترک پرسید: چقدر پول داری؟
دخترک پول ها را کف دستش ریخت و به مرد نشان داد. مرد لبخنـدی زد و گفت: آه چه جالب، فکـر می کنم این پول برای خرید معجزه برادرت کافی باشد!
بعد به آرامی دست او را گرفت و گفت: من می خواهم برادر و والدینت را ببینم، فکر می کنم معجزه برادرت پیش من باشد.
آن مرد ، دکتر آرمسترانگ فوق تخصص مغز و اعصاب در شیکاگو بود. فردای آن روز عمل جراحی روی مغز پسرک با موفقیت انجام شد و او از مرگ نجات یافت..
پس از جراحی، پدر نزد دکتـر رفت و گفت: از شما متشکـرم، نجات پسرم یک معجـزه واقعـی بود، می خواهم بدانم بابت هزینه عمل جراحی چقدر باید پرداخت کنم؟

دکتر لبخندی زد و گفت: فقط 5 دلار
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه بیست و دوم مردادماه سال 1388 توسط سپتیاما

 

جشنواره رنگ ها در هند
نوشته شده در تاریخ یکشنبه هجدهم مردادماه سال 1388 توسط سپتیاما

 

دوستان به جای ما
نوشته شده در تاریخ یکشنبه هجدهم مردادماه سال 1388 توسط سپتیاما

 

امام زمان
نوشته شده در تاریخ جمعه شانزدهم مردادماه سال 1388 توسط سپتیاما

 

نیمه شعبان

شیرین تر از آنی به شکر خنده که گویم                  ای خسرو خوبان که تو شیرین زمانی

گفتند  خلائق  که  تویی  یوسف  ثانی                  چون  نیک بدیدم به حقیقت به آز آنی

  تشبیه  دهانت    نتوان  کرد  به  غنچه                  هرگز   نبود  غنچه   بدین  تنگ دهانی
نوشته شده در تاریخ جمعه شانزدهم مردادماه سال 1388 توسط سپتیاما

برخی از دوستان در وبلاگ خویش چنین آورده اند:

قول بده که هرگز با من موافق نباشی، حداقلش این که کاملا یا فی البداهه موافق نباشی. قول بده که همیشه دنبال موضوعی برای مخالفت خواهی گشت، دنبال استثناهایی برای چیزهایی که من نوشته ام و استدلال هایی که به نظرت بی ربط و غلط می رسد. این طوری به من فرصت می دهی که ازت یاد بگیرم.

در حالیکه رویه برخی دیگر به گونه ی متفاوتی است:

قول بده که هرگز با من مخالفت نکنی، حداقلش این که کاملا یا فی البداهه موافق باشی. قول بده که هیچ وقت دنبال موضوعی برای مخالفت نخواهی گشت، دنبال استثناهایی برای چیزهایی که من نوشته ام و استدلال هایی که به نظرت بی ربط و غلط می رسد. این طوری به من فرصت می دهی تا استبداد رای را تجربه کنم.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه پانزدهم مردادماه سال 1388 توسط سپتیاما

دکتر مجید قاسمی مدیرعامل بانک پاسارگاد در آیین گشایش دو شعبه دیگر در مناطق امانیه و طالقانی شهر اهواز در استان خوزستان، ضمن اشاره به اهمیت تکریم مشتری در بانک پاسارگاد گفت:

ما قدردان نعمت حضور مشتریان خود در بانک پاسارگاد هستیم و تمام تلاش خود را برای جلب رضایت و آسودگی خاطر این عزیزان به کار می بریم. وی ادامه داد: بانک پاسارگاد قصد دارد در سال ۱۳۹۲ به بزرگ ترین بانک خاورمیانه تبدیل شود. هم اکنون تمام تلاش بانک پاسارگاد در راه نیل به این هدف است. قاسمی افزود: نام پاسارگاد، یک نام ملی و معنوی است. ما برای انتخاب این نام از متخصصان امر بهره بردیم و نامی را برگزیدیم که یادآور تاریخ غنی کشورمان است.

سپتیاما: برای کلیه عزیزانی که جهت تحقق این هدف ارزشمند در بانک پاسارگاد، به تلاش، فعالیت و خدمت رسانی مشغولند، آرزوی موفقیت دارم.
دنبالک ها: مرجع خبر در ایران اکونومیست،
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه پانزدهم مردادماه سال 1388 توسط سپتیاما

بانک پاسارگاد

 

بانک پاسارگاد - بانک عشق
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه چهاردهم مردادماه سال 1388 توسط سپتیاما

فرق است بین دوست داشتن و داشتن دوست.

دوست داشتن امری لحظه ای است

ولی داشتن دوست استمرار لحظه های دوست داشتن است.

 

فرستنده متن به اینجانب، این بیان شیوا و زیبا را منسوب به دکتر علی شریعتی دانسته است.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه چهاردهم مردادماه سال 1388 توسط سپتیاما

بیـمه پاسـارگاد بیست و یکمین شعبه خود را در بوشهر افتتاح کرد

گروه بازار پول- بیمه پاسارگاد در شهر بوشهر حضور خود را به ثبت رساند. شعبه بوشهر بیست و یکمین شعبه از خانواده بیمه پاسارگاد است که به منظور رفاه حال همشهریان بوشهری در‌این شهر راه‌اندازی شده است.

شعبه بوشهر بیـمه پاسـارگاد واقع در خیابان امام خمـینی، پل درویش، طبقه فوقـانی بانک پاسارگاد آماده ارائه خدمـات متنوع بیمه‌ای به هموطنان عزیز مـنطقه می‌باشد.
به گزارش روابط عمومی‌بیمه پاسارگاد، ارائه بیمه باربری از جمله خدماتی است که بیمه پاسارگاد در شعبه بوشهر به دلیل ویژگی‌های منطقه بر عرضه صحیح و مناسب آن با شرایط ویژه تاکید فراوان دارد. بیمه باربری، جبران خسارت‌ها و زیان‌های وارد به انواع محموله‌ها از مبدا بارگیری تا مقصد نهایی برای محصولات کارخانه‌های تولیدی، کالاهای مصرفی اولیه، انواع مصنوعات و ماشین‌آلات که در جریان حمل و نقل‌، بارگیری و تخلیه به آن صدمه وارد می‌شود را تحـت پوشش قرار می‌دهـد. بیمه باربری در دو بخش حمل و نقل داخلـی و حمل و نقل بین‌المللی به ارائه خدمات می‌پردازد. بیمه حمل و نقـل داخلی محموله‌هایی را که مبدا و مقصـد مسیر حمل آنها در محـدوده جغرافیایـی‌ایران قراردارد را شامل می‌شود و خطرات ناشی از آتش‌سوزی، انفجار، واژگونی، تصادف، تصادم، پرت شدن از روی وسیله نقلیه، سرقت کلی محموله، خسارت‌های ناشی از تخلیه و بارگیری، آبدیدگی، برخورد جسم خارجی به محموله را تحت پوشش قرار می‌دهد. همچنین بیمه حمل و نقل بین‌المللی محموله‌های وارداتی، صادراتی و ترانزیتی بر اساس شرایط استاندارد انستیتوی بیمه‌گران لندن شروط A-B-C یا Total Loos را تحت پوشش قرار می‌دهد.
به گزارش روابط عمومی‌بیمه پاسارگاد، در‌این شعبه خدمات مشاوره‌ای بیمه‌ای به همراه انواع بیمه نامه‌ها از جمله بیمه‌نامه عمر و تامین آتیه با مزایای انعطاف‌پذیری در میزان حق بیمه مطابق با توان پرداخت مردم و اختیار در شیوه پرداخت حق بیمه (ماهانه) و بیمه‌های آتش سوزی، بیمه اتومبیل، بیمه باربری شامل حمل و نقل داخلی و بین‌المللی‌، بیمه مسوولیت مدنی و انواع بیمه‌های مسوولیت حرفه‌ای، انواع بیمه‌های مهندسی، بیمه‌های اشخاص شامل حوادث‌، درمان‌، مسافرت به خارج از کشور و انـواع بیمه‌های پول با حضور کارشـناسان با تجربه صنعت بیمه در کوتاهترین زمان ممکن و شـرایط مناسب عرضـه می‌گردد. همکاران ما در شعبه بوشهر، جهت ارائه مشاوره و عرضه انواع خدمات بیمه‌ای و همچنین اعطای نمایندگی فروش پذیرای شما هموطنان گرامی‌ می‌باشند.
دنبالک ها: مرجع خبر در روزنامه دنیای اقتصاد،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه سیزدهم مردادماه سال 1388 توسط سپتیاما

مشتریان بانک پاسارگاد آموزش بانکداری الکترونیک دیدند

گروه بازار پول- مشتریان بانک پاسارگاد در شعبه هروی، با هزینه بانک پاسارگاد دوره آموزش بانکداری الکترونیکی را گذراندند.

به گزارش روابط عمومی بانک پاسارگاد، شعبه هروی، برای سومین بار متوالی کلاس‌های آموزش بانکداری الکترونیک را برای مشتریان خود برگزار کرده و در آن در خصوص انواع خدمات بانکداری الکترونیک ارائه شده در بانک پاسارگاد از قبیل اینترنت بانک، ای‌میل بانک، اس ام اس بانک، تلفنبانک، موبایل بانک، پرداخت قبوض و خدمات کارت‌های الکترونیکی به مشتریان خود آموزش داد. همچنین جوایزی نیز از سوی بانک‌پاسارگاد به شرکت‌کنندگان اهدا شد. بانک پاسارگاد به عنوان تنها بانکی که اقدام به برگزاری این کلاس‌ها به هزینه خود می‌کند، امیدوار است بتواند گام موثری در جهت نهادینه کردن فرهنگ بهره‌مندی از بانکداری الکترونیک بردارد.
مشتریان بانک پاسارگاد در تهران و شهرستان‌ها می‌توانند برای ثبت‌نام در این کلاس‌ها که به هزینه بانک پاسارگاد برگزار می‌شود، به نزدیک‌ترین شعبه مراجعه یا با مرکز اطلاع‌رسانی بانک پاسارگاد به شماره ۸۲۸۹۸۲۸۹ تماس و یا به سیستم بازخورد بانک پاسارگاد به نشانی www.bankpasargad.com مراجعه کنند.
دنبالک ها: مرجع خبر در روزنامه دنیای اقتصاد،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه سیزدهم مردادماه سال 1388 توسط سپتیاما

یک عضو شورای پول و اعتبار:
تاسیس بانك مجازی در شورای پول و اعتبار مطرح نشده است

عضو شورای پول و اعتبار گفت: تاکنون در مورد تشکیل بانک مجازی در جلسات شورای پول و اعتبار بحثی صورت نگرفته است.

حسین رحمانی‌نیا در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر در خصوص طرح ایجاد بانک مجازی و بررسی آن در جلسات رسمی شورای پول و اعتبار، گفت: تاکنون در این زمینه هیچ بحثی در شورا انجام نشده است. عضو شورای پول و اعتبار اظهار داشت: این مساله بیشتر توسط محمود‌بهمنی، رییس کل بانک مرکزی مطرح شده بود، ولی تاکنون به صورت مدون و برنامه ریزی شده در جلسات شورای پول و اعتبار صحبتی نشده است. وی در ادامه خاطر نشان کرد: شاید در آینده این طرح در جلسات شورای پول و اعتبار مورد توجه قرار گیرد. وی افزود: از آنجا که بحث ایجاد دانشگاه مجازی، دولت مجازی، دولت الکترونیک، شهر مجازی و شهر الکترونیک در بخش‌های مختلف مطرح و مورد بررسی قرار گرفته است، ایجاد بانک مجازی یا الکترونیکی نیز دور از انتظار نیست. دبیرکل اتاق تعاون مرکزی گفت: خدمات دهی به مردم از طریق فضای مجازی قطعا در آینده مورد توجه قرار خواهد گرفت، به نحوی که ایجاد بانک‌مجازی نیز دور از ذهن نیست.
دنبالک ها: مرجع خبر در روزنامه دنیای اقتصاد،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه سیزدهم مردادماه سال 1388 توسط سپتیاما

پورمحمدی اعلام کرد: تشکیل بانک‌های مجازی با سرمایه‌70میلیارد تومان

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: متقاضیان تاسیس بانک می‌توانند بانک مجازی با سرمایه 70میلیارد تومان تاسیس کنند.

سیدحمید پورمحمدی در گفت‌وگو با مهر گفت: یکی از برنامه‌های جدی که در دستور کار شورای راهبری بانکداری الکترونیک قرار دارد، این است که بانکداری الکترونیک به عنوان امری فراگیر در تمامی عرصه‌های بانکداری گسترش یابد. معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزیر امور اقتصادی و دارایی یکی از الزامات گسترش بانکداری الکترونیک را تشکیل بانک‌های الکترونیک و بانک‌های مجازی عنوان و تصریح کرد: این نوع بانک‌ها، هزینه‌های کمتری خواهند داشت و بدون شعبه یا حداقل شعب فعالیت خواهند کرد. وی با اشاره به اینکه نقل و انتقال پول با مبالغ بالا از طریق بانک‌های مجازی امکان‌پذیر خواهد بود، تصریح کرد: بانک‌های مجازی با هدف تسهیل امور، پیشبرد کارها و کاهش هزینه‌های بانکی و ارائه خدمات سهل‌تر توسط شورای پول و اعتبار تجویز شده‌اند.
به گفته پورمحمدی از این پس متقاضیان تاسیس بانک با دریافت مجوز از بانک مرکزی می‌توانند بانک مجازی با سرمایه 70میلیارد تومان که به تصویب شورای پول و اعتبار رسیده و کمتر از بانک‌های خصوصی که 200میلیارد تومان است، تاسیس کنند.
وی پیش‌بینی کرد که فعالیت این نوع بانک‌ها مورد اقبال عمومی قرار گیرد، کما اینکه ما باید هر روز نهادهای مالی جدیدتر و پیشرفته‌تری تاسیس کنیم.
دنبالک ها: مرجع خبر در روزنامه دنیای اقتصاد،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه سیزدهم مردادماه سال 1388 توسط سپتیاما

مزیت‌های بانکداری الکترونیک در استقرار نظام اعتبارسنجی

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به مزیت بانکداری الکترونیک درتحقق اعتبارسنجی بانک‌ها عنوان کرد، از آنجا که در بانکداری الکترونیک کلیه اطلاعات در دیتا بیس مرکزی حفظ می‌شود، پردازش و تحلیل این اطلاعات نتایج دقیق‌تر و سنجیده‌تری را در اختیار ارائه‌کنندگان تسهیلات قرار می‌دهد.

شاهین شایان آرانی، کارشناس ارشد اقتصادی، در گفت‌وگو با پایگاه خبری بانکداری الکترونیک گفت: «مزیت بانکداری الکترونیک این است که از آنجا که اطلاعات، کاملا الکترونیکی خواهد بود با ضریب خطای کمتری می‌تواند درجه اعتباری افراد یا شرکت‌ها را پیش‌بینی کند.»
آرانی با اشاره به بحث اعتبار سنجی بانک‌ها عنوان کرد: «اعتبارسنجی افراد حقیقی و حقوقی یکسری شاخصه‌ها و مولفه‌هایی دارد که با بحث‌های علمی ‌و هنری (قضاوت در خصوص افراد حقیقی یا حقوقی) توام خواهد بود.»
وی با اشاره به ریسک معوقه و ریسک سوخت افزود: «ریسک معوقه عقب افتادن پرداخت پول به بانک و ریسک سوخت عدم پرداخت پول است که به مجموع ریسک معوقه و سوخت، ریسک اعتباری گفته می‌شود.» شایان آرانی اظهار داشت: «ریسک اعتباری سعی دارد احتمال سوخت و معوق شدن را اندازه‌گیری کند چه در شخصیت حقیقی و چه حقوقی که مولفه‌های آن نیز با هم فرق دارد.» به گفته وی، اکثر نهادها و بانک‌ها در دنیا شاخصه‌ها و مولفه‌های محرمانه دارند وحتی نهادهای بین‌المللی وجود دارد که بانک‌ها و شرکت‌ها را اعتبارسنجی می‌کند.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در ایران هیچ وقت یک مکانیزم تعریف شده‌ای برای درجه اعتباری بانک‌ها نداشته‌ایم، عنوان کرد: «یک کمیته رتبه‌بندی تشکیل و قرار شد یک بانک اطلاعاتی متمرکز ایجاد گردد تا اطلاعات مربوط به مشتریان چه حقیقی وچه حقوقی در این بانک متمرکز شود که بانک مرکزی هم فعالیت‌هایی را در این زمینه آغاز کرد و قرار شد یک دیتابیس تشکیل گردد تا اطلاعات مشتریان حقیقی و حقوقی در آن ثبت شود.» آرانی با بیان اینکه ثبت رفتارهای گذشته مشتریان در دریافت تسهیلات بانکی به تنهایی ملاک نیست، گفت: «خیلی از مکانیزم‌های اعتبارسنجی در دنیا تاکید دارند که باید روی رفتارهای گذشته افراد جهت رتبه‌بندی، پردازش صورت گیرد، به طوری که با یکسری نرم‌افزارهای هوشمند پیش‌بینی شود که در آینده شخص چه رفتاری خواهد داشت.» وی با اشاره به سخت‌افزار و نرم‌افزار در اعتبارسنجی بانک‌ها خاطرنشان ساخت: «سخت‌افزار کمک می‌کند تا اطلاعات مشتریان به شکل متمرکز حفظ شود و نرم‌افزار به پردازش اطلاعات می‌پردازد، به طوری که پیش‌بینی می‌کند که اشخاص حقیقی و حقوقی در آینده در دریافت تسهیلات بانکی چه رفتاری را خواهند داشت.»
دنبالک ها: مرجع مطلب در روزنامه دنیای اقتصاد،
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه هشتم مردادماه سال 1388 توسط سپتیاما
دوست دارم در بانکی کار کنم که‌...

احسان باقری
می‌گویند وقتی انسان از دوست داشتن‌هایش حرف می‌زند به تعبیری نظر به آرزوهایش دارد‌. کاش فرصتی بود تا آرزوهایمان را می‌شناختیم‌، بدان می‌پرداختیم و دنیایی بهتر برای زندگی می‌ساختیم‌. این مجال کوتاه فرصتی مغتنم است برای شناخت و تبیین این آرزوها و تلاشی برای تحقق آن‌.

• دوست دارم در بانکی کار کنم که بدانم کجا می‌رود‌. چرا می‌رود و چگونه می‌رود‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که تنها جذب منابع هدف آن نباشد بلکه حل مشکلات مردم را هدف قرار داده باشد‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که روی هیچ‌کدام از دستگاه‌های خودپردازش این نوشته نقش نبندد که «با عرض پوزش ارایه سرویس مقدور نمی‌باشد» و هیچگاه تراکنش نامعتبر روی رسیدهای آن به چشم نخورد‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که در آن‌، منزلت انسان بالاترین موجودی باشد ‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که مشتری تنها با دفترچه و کارت ملی‌اش شناخته نشود‌. معیار شناخت او لبخند و نگاهش باشد‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که مهری به نام «برگشت شد» را در آن نتوان یافت‌. ترکیب «مطالبات معوق» را کسی نشنیده باشد و «دیرکرد» جای خود را به عملکرد داده باشد‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که در شعبه‌هایش به جای آژیر، موسیقی و به جای میله و حفاظ‌، گلدان باشد‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که سود را تنها با سپرده‌گذار و سهامدار و دولت تقسیم نکند، بلکه در سود فعالیتش برای همه سهمی باشد‌. سهمی که همه را از آن بهره‌ای باشد‌. از یتیمان و بیماران گرفته تا درماندگان و از کارافتادگان‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که تبلیغ و وعده‌هایش معیار صداقت و درستی باشد؛ به آنچه می‌گوید عمل کند و به آنچه عمل می‌کند اعتقاد داشته باشد‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که اعتماد محور همه مناسبات باشد‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که کارکنانش همفکر و همدل و همراهند و مدیرانش نیروی انسانی را به واقع سرمایه می‌دانند نه هزینه‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که تمام حقوق در آن به خوبی ادا شود؛ حق دانستن و آگاهی‌، حق خلق ارزش‌، حق پایبندی به تعهد و حق انتخاب و‌...
• دوست دارم در بانکی کار کنم که انگیزه و امید در صدا و نگاه همه دیده می‌شود‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که راستی و درستی را در آن حدی نیست‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که همه یکدیگر را دوست دارند‌، یکدیگر را می‌پذیرند و به هم احترام می‌گذارند‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که در آن بازرس و حسابرس ما درونی باشد نه واحدی عریض و طویل در ستاد مرکزی‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که امانت‌داری در آنچنان باشد که صندوق امانات اصلی سینه‌های ما برای حفظ رازها و عیب‌های دیگران باشد‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که روابط عمومی‌اش همیشه در حال تنظیم خبرهای پیشرفت و خدمت‌رسانی و آبادانی باشد‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که خوش حسابی و خوش رفتاری و خوش قولی‌اش ضرب المثل باشد.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که دایره حقوقی اش دفتر اسنادی باشد که دارایی‌های بیشتر برای زندگی بهتر مشتریانش در آن ثبت شود‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که وقتی با آن تماس می‌گیرند‌، همیشه صدایی گرم و آرام آماده حل قطعی مشکلات باشد‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که در آن حساب سازی و حسابداری هیچگاه جایشان عوض نشود‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که آموزش در آن تنها ریالی و ارزی و اعتباری نیست‌، بلکه آموزش «انسان بهتر بودن» را نیز کسانی در آن می‌آموزند‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که رضایت را ترازنامه ای باشد و دو سوی آن یعنی رضایت مشتری و کارمند همیشه در تراز بماند‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که عدالت در آن برقرار باشد‌. هرچیز در جای خود و به اندازه و بجا باشد‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که نام ونشانش در ذهن همه برترین جایگاه‌ها را کسب کرده باشد‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که رقابت سالم را با رقبایش در پیش گرفته باشد و تخریب دیگری را نردبان صعود
نمی‌پندارد‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که فرصتی در آن باشد تا هرچه می‌توانیم بشویم‌، بشویم‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که بتواند میان خانواده بزرگ بانکی‌ام و خانواده کوچکم توازنی پایدار و ارتباطی همیشگی برقرار کند‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که مدیرانش، هم کار و هم کارکنان را خوب مدیریت می‌کنند‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که در آن سهم هر کس در موفقیت‌، مشخص و ارزشمند باشد.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که آنقدر به کارکنانش می‌پردازد که زندگی شرافتمندانه ای داشته باشد‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که منابع را درست جذب و در جایی درست‌تر و اثربخش تر مصرف می‌کند‌.
• دوست دارم در بانکی کار کنم که بهترین جای دنیا برای زندگی باشد‌.
دنبالک ها: مرجع مطلب در روزنامه دنیای اقتصاد،
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه هشتم مردادماه سال 1388 توسط سپتیاما

مبارک باد

میلاد اسوه های

دینداری و آزادگی، عشق و دلدادگی، صبر و بندگی

بر کلیه ره پویان راه حق مبارک باد
نوشته شده در تاریخ دوشنبه پنجم مردادماه سال 1388 توسط سپتیاما
(تعداد کل صفحات:5)      1   2   3   4   5