سپتیـامـا
آینده را سـاختن به ز با آینده ساختن

فاطمه بهادری

پایان آذرماه، آخرین فرصت بانک مرکزی به موسسات مالی و اعتباری برای اخذ مجوز نهایی است. در میان موسسات فوق 12موسسه دارای مجوز تطبیق و تغییر هستند که بانک مرکزی نسبت به احراز شرایط دریافت مجوز نهایی بر آنها نظارت دارد.

برخی از موسسات فوق که مجوز تطبیق خود را از بانک مرکزی دریافت کرده‌اند از صندوق قرض‌الحسنه یا برخی از تعاونی اعتبار به موسسه تغییر ماهیت داده‌اند که بیشتر آنها متمایل به تبدیل شدن به بانک هستند. چنانکه در آخرین جلسه شورای پول و اعتبار، موسسه مالی و اعتباری انصار مجوز پذیره‌نویسی برای تبدیل شدن به بانک را دریافت کرد. در عین حال برخی دیگر همچون موسسه مالی و اعتباری عسگریه در شرف اخذ مجوز پذیره‌نویسی است. بنابراین با توجه به نزدیک شدن به پایان آذرماه و مهلت قانونی اخذ مجوز نهایی از بانک مرکزی که به معنای منطبق شدن با مقررات بانک مرکزی است، ارائه آماری از منابع و معرفی موسسات فوق لازم به نظر می‌رسد. در پی، گزارشی از عملکرد این موسسات می‌آید.
موسسه مالی و اعتباری قوامین
موسسه قوامین دارای منابع به میزان سه هزار و 800میلیارد تومان تا پایان خردادماه سال گذشته بوده که در پایان شهریور ماه امسال به 7هزار و500میلیارد تومان رسیده است.این موسسه متعلق به بنیاد تعاون ناجا است ومدیر عاملی آن برعهده خطیبی است.
موسسه مالی و اعتباری مهر
موسسه مهر متعلق به بنیاد تعاون بسیج است. منابع این موسسه 3هزارو 170میلیارد تومان و مصارف آن 2هزارو 280میلیارد تومان در پایان خردادماه سال گذشته بوده و مدیریتش برعهده شفیع‌زاده است. موسسه فوق با 700 شعبه دارای بالاترین شعب در بین موسسات و بانك‌های غیردولتی است. منابع این موسسه در پایان شهریورماه 7500میلیارد تومان بوده است.
موسسه مالی و اعتباری بتاجا(ایرانیان)
مدیرعامل این موسسه عباسی است. این موسسه نیز متعلق به بنیاد تعاون ارتش است. منابع این موسسه در پایان شهریورماه امسال500میلیارد تومان بوده است. این موسسه نیز مجوز پذیره‌نویسی خود را از بانک مرکزی دریافت کرده است. این موسسه پیش از این به عنوان صندوق تعاونی بتاجا (بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی) و صرفا در قالب سیستم پرداخت طرح حکمت عمل کرده و در تاریخ 15اردیبهشت ماه سال 87 با کسب موافقت اصولی از بانک مرکزی، مجوز تبدیل آن از صندوق به موسسه صادر شده است. به این ترتیب از این پس منابع مالی و اعتباری ارتش به جای واریز در بانک های عامل کشور در این موسسه به کار گرفته خواهد شد. زمان پذیره نویسی سهام این موسسه تا پایان پاییز انجام می‌شود. با راه اندازی این موسسه، تمام شعب صندوق تعاون بتاجا به شعب این موسسه تبدیل می‌شوند و تنها صندوق تعاون مسکن حکمت همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
موسسه مالی و اعتباری انصار
این موسسه با منابعی در حدود 2هزارو 700میلیارد تومان در پایان خردادماه سال گذشته در پایان شهریور ماه امسال 5هزار میلیارد تومان منابع داشته است. این موسسه نیز دارای حدود 600شعبه است که به تازگی مجوز پذیره‌نویسی برای تبدیل شدن به بانک را از بانک مرکزی دریافت کرده است مدیرعامل این موسسه غلامحسن تقی نتاج است.
موسسه مالی و اعتباری شهر
شهرداری تهران طی سال‌های گذشته با ایجاد این نهاد مالی و با چشم‌اندازی که بتواند این نهاد را از یک تعاونی اعتباری محدود در درون سازمان به یک بانک معتبر مبدل کند، حمایت خود را از نهاد تازه شکفته تعاونی اعتباری گسترش داد.
تعاونی اعتباری شهر با هدف تامین نیازهای مالی پرسنل شهرداری، حمایت مالی از پروژه‌های عمرانی و شهری و ارائه انواع خدمات بانکی به آحاد مردم در شهر تهران گسترش پیدا کرد.
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 4خردادماه سال گذشته مجوز تبدیل این تعاونی به موسسه مالی و اعتباری را صادر کرد.
موسسه مالی و اعتباری شهر روز دوشنبه 21 بهمن ماه 87 در مراسمی به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرده است. این موسسه موافقت برای پذیره‌نویسی و تبدیل به بانک را از بانک مرکزی دریافت کرده است. مدیرعامل این موسسه درخشنده است و سهامداران آن شهرداری‌های کلان شهرها هستند. منابع این موسسه در پایان شهریور ماه امسال به یک هزار میلیارد ریال رسیده است.
موسسه مولی الموحدین
تعاونی اعتباری مولی‌الموحدین متعلق به بخش خصوصی استان خراسان دارای 206شعبه است. این تعاونی اعتباری در پایان خردادماه سال گذشته دارای 560میلیارد تومان منابع و 498میلیارد تومان مصارف بوده است. تا پایان شهریور ماه امسال میزان منابع این موسسه به 1050میلیارد تومان رسیده است. مدیرعامل این تعاونی اعتبار، صمیمی است.
موسسه کارسازان آینده
كارسازان آینده یكی دیگر از 11 موسسه دارای مجوز اولیه برای تطبیق با مقررات بانك مركزی است. این تعاونی اعتباری متعلق به بخش خصوصی و دارای 101 شعبه است. كارسازان آینده با مدیرعاملی بنی‌جمالی دارای 450میلیارد تومان منابع است.
موسسه مالی و اعتباری میزان
سهامدار موسسه میزان بخش خصوصی پرسنل دادگستری استان خراسان است. این موسسه در پایان خردادماه سال گذشته به میزان 27میلیارد تومان منابع جذب كرد و 23میلیارد تومان مصارف داشت. این موسسه تا پایان شهریور ماه امسال 700میلیارد تومان منابع داشته است. تعداد شعب این موسسه، 105 شعبه است.
موسسه مالی و اعتباری عسگریه
موسسه عسگریه متعلق به بخش خصوصی و مركز آن در مشهد است. این تعاونی با 120 شعبه، 62میلیارد تومان منابع و 47میلیارد تومان مصارف تا پایان خردادماه سال گذشته داشته است. منابع موسسه 450میلیارد تومان تا پایان شهریور ماه امسال بوده است. مدیرعامل این تعاونی اعتباری جوادی است.
موسسه مالی و اعتباری ثامن‌الائمه
موسسه مالی و اعتباری ثامن الائمه در پایان شهریور ماه امسال 5هزار میلیارد تومان منابع داشته است.این رقم در خرداد ماه سال گذشته 2هزار و260 میلیارد تومان بوده است.
موسسه مالی واعتباری مشیز
موسسه مشیز متعلق به بخش خصوصی استان كرمان است كه منابع و مصارفش به ترتیب در پایان خردادماه سال گذشته 128میلیارد تومان و 89میلیارد تومان بوده است. این موسسه با65 شعبه تا پایان شهریور ماه امسال 200میلیاردتومان منابع داشته است است.
موسسه ریحانه‌گستر
میزان منابع موسسه مالی و اعتباری ریحانه گستر 200میلیارد تومان در پایان شهریورماه امسال بوده است.دنبالک ها: مرجع: روزنامه دنیای اقتصاد،
نوشته شده در تاریخ یکشنبه دوازدهم مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما