سپتیـامـا
آینده را سـاختن به ز با آینده ساختن

کشور ما همچون سایر کشورهای جهان به زودی فراگیر شدن آنفلوانزای جدید و تبعات سخت و دشوار و بعضاً ناگوار آن را تجربه خواهد کرد. اگرچه در حال حاضر تمهیداتی اتخاذ شده است تا از عمق و وسعت شیوع این بیماری کاسته گردد. در عین حال به دلایل مختلف از جمله آغاز فصل مناسب برای اپیدمی و نیز سرعت بالای انتقال ویروس این بیماری، به نظر می رسد که کنترل آن کار دشواری باشد.

در این سخن کوتاه قصد آن نمودم تا به این موضوع کلیدی اشاره نموده و توجه همگان خصوصاً مردم خوب کشورم را به این مهم جلب نمایم که یکی از راه های انتقال ویروس، انتقال فیزیکی اشیاء آلوده به ویروس است. ممکن است که مردم به استفاده یکبار مصرف از دستمال های کاغذی مبادرت ورزند (به این معنا که آن را بلافاصله پس از مصرف به دور اندازند) یا برخی از توصیه های کلی ولی مفید مانند شستشوی مکرر دست ها را در طول روز رعایت نمایند. با این حال بنا به رفتار فرهنگی و عرفی حاکم بر مردم که همانا ترجیح پول نقدی و فیزیکی بر هرگونه پول یا کارت حامل اعتبار مالی الکترونیکی است، پیش بینی می شود که علی رغم رعایت کلیه توصیه ها، به علت جابجایی و داد و ستد سکه و اسکناس، این اشیاء محتمل به آلودگی ویروسی همواره در  چرخه نقل و انتقال ویروس آنفلوانزا قرار داشته باشند و لباس ها و اشیاء داخل جیب یا کیف اشخاص و در نهایت دستان ایشان را به ویروس آلوده سازند. با این فرض به نظر می رسد که سکه و اسکناس سهم مهمی در انتقال این بیماری مهلک ایفا نمایند.

آنچه در این میان می توان خاطر نشان ساخت این است که تعاملات مالی الکترونیکی در کنار بسیاری از مزایای نهفته در خویش مانند صرفه جویی در وقت و زمان، کاهش نیاز به مسافرت های درون شهری، کاهش ترافیک، کاهش آلودگی هوا و ... از این قابلیت برخوردارند که نقش مهم و قابل توجهی را در کاهش همه گیر شدن بیماری های مسری و از جمله بیماری آنفلوانزا ایفا نمایند و این موضوع از طریق عدم نیاز به تماس فیزیکی با اشیاء آلوده همچون سکه و اسکناس ها و نیز عدم نیاز به حضور در محیط های با احتمال آلودگی بالا مانند اتوبوس ها و متروها و عدم تماس با اشیاء موجود در محیط فیزیکی آنها محقق خواهد شد.

در اینجا به این اشاره بسنده می نمایم. با امید به آنکه برای اینجانب و سایر علاقه مندان، این فرصت فراهم شود تا در آینده نزدیک، به صورتی مشروح تر و مستدل تر به این موضوع بپردازم. باشد که مردم را به کاربست این سیستم ها از جمله اینترنت بانک علاقه مندتر و مدیران را به توسعه زیرساخت های مورد نیاز تشویق نماید.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه هفتم مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما